Blog > Komentarze do wpisu
Światowy Dzień Książki – 23 kwietnia

Z okazji Światowego Dnia Ksiązki przygotowaliśmy dla Państwa niespodzianki – 23 kwietnia wszyscy nasi klienci mogą liczyć na 10 % rabat, każdy tego dnia otrzyma owianą legendą czerwoną różę, a najmłodsi miłośnicy literatury słodkie „małe co nie co”.

Zapraszamy.

 

 

Święto książki i róży.

Vincente Clavel Andres, wydawca z Walencji postanowił w 1926 roku zorganizować Dzień Książki w Hiszpanii. Początkowo święto zostało zaplanowane na 7 października, dzień urodzin Miguela de Cervantesa, hiszpańskiego pisarza. Nie wszystkie źródła jednak podawały datę październikową. Dlatego zdecydowano się na ważny dla literatury światowej dzień 23 kwietnia. To data śmierci wielkiego Cervantesa, urodzin i śmierci światowej sławy Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Wszyscy trzej zmarli 23 kwietnia 1616 roku.

 Dzień Książki od 1930 roku stał się oficjalnym świętem w Hiszpanii, a 34 lata później we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Ksiązki i Praw Autorskich.

Po raz pierwszy święto obchodzono rok później podczas XXV Kongresu Międzynarodowej Unii Wydawców, który miał miejsce w Barcelonie.

Magiczna legenda wiąże się z 23 kwietnia, świętem narodowym Katalonii. Według podań św. Jerzy pokonał zagrażającego miastu smoka, dzięki czemu uwolnił urodziwą córkę króla. Z kropli krwi potwora wyrósł krzak z ciemnoczerwonymi różami. Św. Jerzy najpiękniejszy kwiat podarował księżniczce. W tym hucznie obchodzonym dniu, na pamiątkę tego wydarzenia mężczyźni obdarowują kobiety czerwonymi różami, w zamian otrzymują od nich… książki.

 

wtorek, 22 kwietnia 2008, ksiegarniapodglobusem

Polecane wpisy

  • Nowa strona księgarni

    Zapraszamy Państwa w nowe miejsce, na nową stronę Księgarni pod Globusem która znajduje się pod adresem www.liberglob.pl . Nowa szata graficzna, recenzje książe

  • Zaproszenie

    Księgarnia Pod Globusem i Wydawnictwo Czarne zapraszają na spotkanie z Wojciechem Góreckim , autorem zbioru reportaży z Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu - "Toast

  • Riccardo Orizio w Krakowie - zaproszenie na spotkanie

    Księgarnia Pod Globusem oraz Wydawnictwo Czarne zapraszają na spotkanie z Riccardo Orizio autorem książki "Zaginione białe plemiona. Podróż w poszukiwaniu zapomKsięgarnia pod Globusem
ul. Długa 1
(Róg Długiej i Basztowej)
31-147 Kraków

Czynne:
pn - pt: 10.00 - 19.00
sb: 10.00 - 14.00

tel: 012 422 17 39
podglobusem@liberglob.pl